cesty
-
ŠPICBERKY NA LYŽÍCH 27.3.-8.4.2025
Nejsevernější lyžování na světě mimo oblast severního pólu.
PROGRAM:
Letadlem z Prahy přes Oslo a Tromso do Longyerbyenu na Špicberkách. Po příletu se připravíme na cestu a poté vyrazíme na 9 denní lyžařskou tůru na jih od Longyerbyenu. Trasa vede horami, údolími, přes ledovce a také přes ruské hornické středisko Barentsburg, kde budeme mít možnost jízdy se psím spřežením, ochutnat místní pivo, popřípadě přespat a osvěžit se v sauně. Trasa bude přizpůsobena podle aktuálních, především klimatických a sněhových podmínek.
Výprava nevyžaduje mimořádné lyžařské a fyzické schopnosti. Naopak je nutností dobré oblečení a výstroj. Lyže a sáňky vyzvedneme v Longyerbyenu. Během tůry spíme ve stanech a vaříme na benzínových vařičích.
Teploty mohou silně kolísat, od několika stupnů pod nulou až pod -20°C.
TERMÍN: 27.3. (čtvrtek) - 8.4.(úterý) 2025, 13 dní
CENA: 37 500,-Kč zahrnuje veškerou dopravu, zbraň, benzín, zabezpečovací prostředky, průvodce, satelitní telefón, zapůjčení lyžařské a ostatní výstroje
-
V NANSENOVÝCH STOPÁCH (Grónsko)- 4.6.-23.6.2025
V roce 1888, po 41 dnech, přešel na lyžích norský polární badatel Fridjof Nansen se svými druhy poprvé Grónsko. Výprava tím dokázala, že Grónsko je pokryté ledovcem i uvnitř ostrova. Po sestupu z grónského ledovcového štítu došla 6 členná skupina divokým údolím Austmanndalen (cestou ledových mužů) až k dlouhému zálivu Ameralla, kde na pobřeží z prutů a stanového materiálu vyrobil Nansen člun. Na něm, spolu s Johansenem, pádloval cca 90 km do Nuuku pro pomoc.
Hlavním cílem naší výpravy je projít Nansenovu trasu a poznat krajinu, kde jen zřídka spočine lidská noha.
PROGRAM:
Pobyt v Grónsku začneme po příletu z Kodaně na letišti Narsarsuaqu v jižním Grónsku, kde byla za 2. světové války vybudována americká letecká základna pro přelet letadel do Evropy. Nedaleko od ní navštívíme Brattahlid, sídlo objevitele Grónska Erika Rudého. Ten do Grónska poprvé připlul v roce 986. Podruhé se sem vrátil z Islandu s Vikingy, kteří tuto oblast obydlili a zhruba 3 století zde žili. V případě času se také podíváme ke k grónskému ledovci
Následující den přeletíme do hlavního měst Nuuku, kde podnikneme menší výlet v jeho okolí. Z Nuuku přeplujeme lodí do malé osady Kapissilat. Odtud podnikneme 13 denní trek ke grónskému ledovci a zpět. Nejdříve dosáhneme zálivu Ameralla, kde se nacházejí pozůstatky vikinského osídlení a také Nansens Teltplads, kde Nansen naposledy stanoval. Údolím Austmannadalem dojdeme až k jezeru Uukkaasup Tasia u kterého Nansenova skupina poprvé stanovala po sestupu z ledovce. Tam si odložíme potraviny, palivo a věci na zpáteční cestu. Pokračujeme až k vnitrozemskému ledovci. Při nalezení vhodného nástupového místa se projdeme po ledovci. Stejnou cestou se vrátíme k jezeru. Dále budeme pokračovat k ledem vyplněnému fjordu Kangersuneq s ledovcovými splazy Kantista Nunaata a Akullersuup. Na něm lze pozorovat padající a praskající ledovce. Hornatou krajinou se vrátíme do Kapisiliitu a lodí do Nuuku.
V Nuuku se 21. června zúčastníme inutských slavností slunovratu, největšího svátku v Grónsku. Ve zbývajícím čase si prohlédneme Nuuk, který byl také významným působištěm moravských bratří. Z Nuuku odletíme do Kodaně a autobusem do Prahy
Po celou dobu spíme ve stanech. Budeme vařit na plynových a benzínových vařičích nebo i na ohni. Strava z vlastních zdrojů, popřípadě z ryb, pokud nějaké cestou ulovíme v moři. Po celý den je světlo, teploty jsou nad nulou.
TERMÍN: 4.6. (středa) - 23.6.(pondělí) 2025, 20 dní
CENA: 59 500,-Kč zahrnuje veškerou dopravu, průvodce
-
VE STOPÁCH ZLATOKOPŮ 26.6.-14.7.2025
Velké putování Aljaškou a Kanadou s pronajatým autem a turistickým vybavením. Určeno pro ty, co si chtějí užít opravdové přírody bez hotelů a nadměrného luxusu. Táboření ve vlastních stanech na placených a neplacených tábořištích nebo ve volné přírodě. Příprava stravy na plynových vařičích z vlastních zdrojů, popřípadě z vlastnoručně nalovených ryb.
Cestu začneme po příletu v Anchorage, kde vyzvedneme auto a dokoupíme plynové bombičky, spreje na medvědy, případně potraviny a karty do mobilů. Naše cesta bude dlouhá. Autem budeme projíždět po aljašských a kanadských silnicích krajinou, která nás bude nutit dělat časté zastávky na focení. Cestou budeme poznávat nejen místa spojená z dob zlatých horeček, ale také zajímavá přírodní a kulturní místa. Projdeme trasu přes slavný chilkootský průsmyk, který museli přejít zlatokopové od přístavu Skagway až k Benetovu jezeru a pak dále pokračovat na různých plavidlech až do Dawson City. Toto městečko si prohlédneme i s jeho okolím. Podíváme se na místa, kde bylo v roce 1896 na Bonanze nalezeno první zlato. Navštívíme i hrob známého českého polárníka Jana Welzla nebo srub Jacka Londona. Budeme i na jiných místech, kde se dříve zlato těžilo jako je například důl Indepedence Mine.
Podnikneme řadu treků v zajímavých lokalitách a národních parcích. Projedeme se a projdeme například v NP Denali, kde mimo výhledy na nejvyšší horu severní Ameriky Denali můžeme vidět i medvědy. V Talketně bude také příležitost zakoupení leteckého výletu, při kterém lze pozorovat hory a ledovce v oblasti Denali. V Chena Hot springs vykonáme nejen trek, ale můžeme se osvěžit v termálních vodách. Kratší nenáročné treky podnikneme u Whitehorse a na poloostrově Kenai. V přístavním městě Seward začíná trasa Iditarod, po které také putovali zlatokopové po objevení zlata v Nome a v jiných oblastech Aljašky. V Sewardu bude možnost lodního výletu lodí po moři, ve kterém lze pozorovat delfíny, velryby, vydry a další živočichy a také padající ledy z okrajů ledovce. Uvidíme i další ledovce jako například Matanuska, Exit Glacier, nebo Byron. Seznámíme se i s místní kulturou, historií psích závodů a ruským osídlením na Aljašce. Budeme se koupat i v jezerech a vykonáme další kratší treky a výstupy na některé vyhlídkové kopce. Program putování bude přizpůsobován aktuálním podmínkám.
TERMÍN KONÁNÍ: 26.6.-14.7.2025 19 dní, z toho 13 pracovních
CENA: 81 500,-Kč zahrnuje veškerou dopravu, 7x camp, průvodce.
-
PEŠKY PO ŠPICBERKÁCH 18.7.-30.7.2025
Netradiční nový trek na jih Špicberk.
PROGRAM:
Letadlem přes Oslo do Longyerbyenu na Špicberkách. Po přistání přespíme v campu u letiště. Následující 2 dny strávíme v okolí Longyerbyenu. Projdeme se po ledovci Larsbreen a prohlédneme město. V případě pěkného počasí vystoupíme na vyhlídkový kopec Nordensköild-fjellet (1 049m). Další den ráno poplujeme výletní lodí do ruského hornického městečka Barentsburg. Přes záliv Isfjorden doplujeme k ledovci Esmark, kde budeme pozorovat lámající se ledy z okrajů ledovce a také tuleně kroužkové, vousaté, možná i lední medvědy. Na palubě bude podáván oběd skládající se z několika druhů masa, včetně velrybího. Po připlutí do Barentsburgu si odložíme některé věci a pak vyrazíme na 7 denní trek.
Prvním cílem bude oblast za zálivem Grøndfjorden směrem ke Kapp Linne a Isfjord Radio. Další oblast bude na východ od Barentsburgu. Konkrétní trasa bude přizpůsobena aktuálním místním podmínkám a zdatnosti účastníků. Budeme procházet malebnou divokou horskou oblastí, kolem jezer a pobřeží. Také vyzkoušíme chůzi po některém z ledovců. Poslední den treku se vrátíme do Barentsburgu, kde přespíme a odpočineme v domě výzkumníků. Dojde i na ruskou saunu a posezení u piva a jídla v místním pivovaru nebo hotelu. Další den dopoledne si prohlédneme toto svérázné městečko, ve kterém v době socialismu vládl polokomunistický režim, kdy vše, až na malé výjimky, bylo zadarmo. Odpoledne poplujeme do Longyerbyenu kolem bývalé hornické osady Grumantbyen, která byla ve své době největším osídlením na Špicberkách. Po návratu do Longyerbyenu bude čas na nákup suvenýrů, popřípadě podle zájmu využití nabídek místních cestovek k různým aktivitám. Večer odlétáme do Osla. V letištní hale přespíme a ráno odlétáme do Prahy.
Výprava je určena pro milovníky divočiny a dobrodružství, přičemž trek je zvládnutelný i pro méně zdatné turisty. Až na jednu nebo dvě noci v Barentsburgu, budeme přespávat v přírodě ve vlastních stanech a jídlo připravovat na plynových vařičích. Proti medvědům budeme mít pušku, ruční petardy a spreje. Na noc budeme stavět kolem stanů ohrádku s nastraženými petardami, popřípadě držet noční hlídky.
Teploty v tomto období jsou na nulou a mohou dosáhnout až 15°C. Po celý den je světlo.
Doprava, včetně výletní lodi, je v ceně. V ceně nejsou výdaje na nákup plynových bombiček, suvenýrů, vstupy do muzeí, nebo dokoupení potravin a jídla. Všude se dá platit platebními kartami.
Na Špicberkách jsem byl přes padesátkrát a tuto výpravu také povedu.
TERMÍN: 18.7.(pátek) – 30.7.(středa) 2025 13 dní, pro zájemce možnost prodloužení pobytu.
CENA: 43 500,-Kč zahrnuje veškerou dopravu včetně lodě, průvodce, mapy, zbraň a další zabezpečovací prostředky, 1x ubytování v campu