Cesty

 • GRÓNSKO NA LYŽÍCH-29.1.-12.2.2020

  Lyžařský pochod na západním pobřeží Grónska ve stopách 1.ročníku nejtvrdšího lyžařského závodu na světě Arctic Circle Race. Vzdálenost z Kangerlussuaqu do Sisimiutu cca 150 km. Cesta vede kopcovitou krajinou z velké části i po zamrzlých jezerech a moři a také ve stopách psích spřežení a skútrů. Noclehy ve stanech nebo v malých otevřených chatkách. Pozorování polární záře. Vaření na benzínových vařičích. Vše se veze na malých plastikových saních. Požadavek teplého oblečení a spacích pytlů, teploty mohou klesnout i pod mínus 30°C.

  PROGRAM:

  Odjezd 29. ledna autobusem z Prahy do Kodaně a odtud následující den letadlem do Kangerlussuaqu, výchozího bodu. Po cca desetidenním pochodu se dojde na západní pobřeží, kde se nalézá 2. největší osídlení v Grónsku-městečko Sisimiut. Jednodenní prohlídka města. Návrat letadlem do Kangerlussuaqu a odtud ten samý den do Kodaně. 

  TERMÍN:    29.1.(středa)- 12.2.(středa) 2020,  15 dní 

  CENA :       45 000,- zahrnuje veškerou dopravu, zapůjčení                                                          saní a vaků, popřípadě lyží, průvodce, mapy,                                                           zabezpečovací prostředky, benzín.

 • SEVERNÍ PÓL- Duben 2020

      

  Dosažení severního pólu vrtulníkem nebo na lyžích. Různé varianty pochodů. Nejpopulárnější je pochod z 89° severní šířky, takzvaný poslední stupeň (cca 111 km, doba pochodu cca 9 dní).

  Všechny výpravy začínají na Špicberkách, odkud se po dvoudenní přípravě letí letadlem na polární stanici Barneo vybudovanou u Severního pólu. Vrtulníkem jsou pak skupiny vysazovány na mořský led podle délky pochodu, klimatických a ledových podmínkách a síle a směru pohybu ledu (driftu). Po dosažení pólu jsou skupiny dopraveny vrtulníkem Mi-8 zpět na Barneo a odtud letadlem na Špicberky

  Od roku 2004 spolupracuji jako průvodce s ruskou agenturou Vicaar pod vedením významného polárníka Viktora Bojarského. Na severním pólu jsem byl devadenáckrát. Jsem první Čech, který došel na lyžích na Severní pól. Na pól jsem provázel účastníky z mnoha zemí, včetně z České republiky. 

  Na vyžádání podám podrobnější informace o všech variantách. Bližší údaje jsou též na www.norpolex.com.


  TERMÍNY:    od 6.do 26.dubna 2020
  CENY:          od 22 700 (vrtulníkem) do 49 500 Euro (na lyžích z 88°s.z.š.).                                                     Poslední stupeň (z 89°) stojí 43 500,-Euro

   

   

  Fotografie ZDE.

  Video ZDE.

   

   
 • ŠPICBERKY NA LYŽÍCH 27.4.-8.5.2020

  Nejsevernější lyžování na světě mimo oblast severního pólu. 

  PROGRAM:

  Letadlem z Prahy přes Oslo do Longyerbyenu na Špicberkách. Odtud  8 denní pochod horskými údolími a sedly. Trasa bude přizpůsobována místním, především klimatickým a sněhovým podmínkám. Po návratu do Longyerbyenu prohlídka města, možnost celodenního výletu lodí, jízdy na skútrech nebo se psím spřežení. Při zpátečním letu prohlídka Osla.

  Výprava nevyžaduje mimořádné lyžařské a fyzické schopnosti. Naopak je nutné mít dobré oblečení a ostatní výstroj. Část vybavení (lyže s vázáním, sáňky, podložky, boty....) je možno bezplatně zapůjčit. Před odletem bude schůzka na které budou detailně projednány průběh cesty, vybavení, rozdělení do stanů apod. Spí se ve stanech. Vaření na benzínových vařičích. Téměř celý den je světlo. Teploty se pohybují od -10° do -20°C.

  TERMÍN:   27.4. (pondělí)-8.5.(středa) 2020, 12 dní  

  CENA:       28 500,-Kč zahrnuje veškerou dopravu,  průvodce,                                                 mapu, benzín, zbraň a další zabezpečovací prostředky, zapůjčení                           výstroje

 • NANSEN TRAIL (Grónsko)-2.6.-21.6.2020

  Výjimečná pěší výprava na západním pobřeží Grónska v oblasti, kde v roce 1888 ukončil norský polární badatel Fridjof Nansen se svými druhy první lyžařský přechod Grónska. Přechod trval 41 dnů. Poté, co sestoupili z grónského ledovcového štítu, pokračovali divokým údolím Austmanndalen (cestou ledových mužů) kolem říčky Kuusuaq až k dlouhému zálivu Ameralla. Zde na pobřeží z prutů a stanového materiálu vyrobil Nansen člun, na kterém, spolu s Johansenem, pádloval cca 90 km pro pomoc do Nuuku. Nansen poprvé dokázal světu, že Grónsko je zaledněné i uvnitř ostrova.

  Cílem výpravy je poznání nejen závěrečného úseku Nansenovy výpravy, ale i krajiny, kde jen zřídka spočine lidská noha. Výprava je určena pro středně zdatné turisty. Vede divokou a hornatou přírodou jen zčásti využívajících sobích pěšinek. Je to poslední výprava, kterou podnikám do této oblasti. 

  PROGRAM: 

  Letadlem z Kodaně přes Kangerlussuaq do hlavního města Nuuku. Celodenní prohlídka města, jeho historické části a míst spjatých s působením moravských bratří. Čtyřhodinová plavba do malé osady Kapisillit, začátku a konce 14 denního putování. Trasa vede zprvu k zálivu Ameralla, kde se nacházejí pozůstatky vikinského osídlení a také Nansens Teltplads, kde Nansen ukončil přechod Grónska a pádloval do Nooku. Odtud cesta pokračuje v Nansenových stopách údolím Austmannadalem až k jezeru Uukkaasup Tasia u kterého Nansenova skupina poprvé stanovala po sestupu z ledovce. Dále hornatým terénem k vnitrozemskému ledovci. V případě nalezení vhodného místa k výstupu následuje i kratší pochod po ledovci. Návrat z ledovce stejnou cestou k jezeru Uukkaasup Tasia a pak k ledem vyplněnému fjordu Kangersuneq s ledovcovými splazy Kantista Nunaata a Akullersuup, kde lze pozorovat padající a praskající ledovce. Návrat horskou krajinou do Kapisiliitu, lodí zpět do Nooku a letadlem do Kangerlussuaaqu. Tam lze ještě podniknout výlet ke vnitrozemskému ledovci. Odlet letadlem do Kodaně a dále autobusem nebo letadlem do Prahy.

  TERMÍN:   2.6.(úterý) – 21.6.(neděle) 2020, 20 dní

  CENA:  51 500,-Kč zahrnuje veškerou dopravu, průvodce, zabezpečovací prostředky, benzín, mapa.

 • ŠPICBERKY NALEHKO-3.7.-14.7.2020

  Lehká pěší turistika na Špicberkách. Poslední letní výprava na Špicberky

  PROGRAM:

  Během jednoho dne letadlem z Prahy do Longyerbyenu na Špicberkách. Jednodenní prohlídka města a příprava na cestu. Následující den plavba výletní lodí do ruského hornického města Barentsburg, které se v posledních letech mění na turistické centrum. Prohlídka města, ochutnávka místního piva, pobyt u ruských přátel. Dvoudenní pochod kolem pobřeží do zátoky Colesbukta. Prohlídka okolí. Poté cca  dvoudenní pochod po náhorních planinách a hřebenech hor s dalekými výhledy do okolní krajiny. V závěru sestup do Medvědího údolí a po cestě podél pobřeží do campu u letiště v Longyerbyenu. Třídení pobyt v okolí s možností celodenní plavby do Pyramiden nebo jiného místa, jízdy se psím spřežením, výstupem na některou výhlídku nad městem nebo jiné aktivity. Večerní let do Osla s následující dopolední prohlídkou Osla. Pozdě odpoledne letadlem do Prahy.

  Výprava je určena především pro méně zdatně turisty s dostatkem času na odpočinek během pochodu. Vede nejsnadší trasou z Barentsburgu do Longyerbyenu. Ale je vhodná i pro zdatnější turisty, kteří navíc mohou během pochodu vystoupat na něklteré vrcholy jako je Vesuv, Lindstromfjelletl, nebo Nordenskjoldflellet (1 050 m), který je nejvyšší vrchol v okolí Longyerbyenu.


  Nocování ve stanech ve volné přírodě a v campu u letiště. Stravování z vlastních zásob.  Po celý den je světlo. Teploty se pohybují nad nulou v rozmezí 5-15°C.


  TERMÍN:   3.7.(pátek) - 14.7.(úterý) 2012, 12 dní


  CENA:     32 500,-Kč zahrnuje dopravu včetně lodě do Barentsburgu, 4x camp v Longyerbyenu, průvodce, benzín, mapy, zbraň a další zabezpečovací prostředky, 2x ubytování v campu

  Fotogalerie ZDE.

   

   

   

   

   

 • PETROHRAD, KIŽI A SOLOVĚCKÉ OSTR-17.7.-27.7.2020

  Nenáročné putování po památkách Petrohradu, na ostrově Kiži a Solověckých ostrovech.

  PROGRAM:

  Letadlem do Petrohradu. 3 noci v Petrohradě. Společná nebo individuální prohlídka všech významných památek Petrohradu včetně okolních Petrodvorců a Carského sela.

  Noční přejezd do Petrozavodska. Dva dny pobytu. Celodenní prohlídka dřevěných kostelů na malém ostrůvku Kiži v Oněžském jezeru.

  Noční přejezd do Kemi. Lodí na Solověcké ostrovy. Prohlídka solověckého kláštera. Celodenní výlet po církevních, přírodních památkách a místech spjatých s pracovními tábory SLON.

  Návrat nočním vlakem do Petrohradu a odlet do Prahy.

  Cestování jen s ručním zavazadlem nebo malým batůžkem. Po celou dobu ubytování. Tři noci ve vlaku při přejezdech. Stravování z vlastních zdrojů.

  TERMÍN: 17.7.-27.7.2020, 11 dní

  CENA   35 500,-Kč zahrnuje veškerou dopravu mimo městkou dopravu v Petrohradě, průvodce, ubytování, ruské vízum. V ceně není vstup do památek.

 • RUSKO-VELKÁ SIBIŘSKÁ CESTA-8.8.-24.8.2020

  Putování po transsibiřské magistrále, Krasnojarsku, Bajkalu, Kamčatce až do Vladivostoku. Zájezd pořádá CK Nomád Ždár nad Sázavou. Podrobnější informace na http://www.nomad.cz/cs/zajezdy/734-rusko-velka-sibirska-cesta-jenisej-bajkal-kamcatka-a-vladivostok.html. Tohoto zájezdu se zúčastním jako průvodce.

  TERMÍN: 8.8.(sobota)-24.8.(pondělí) 2020

  CENA:     110 790,-Kč

 • OULANKA (Finsko) 2.10.-11.10..2020

  Přechod národním parkem Oulanka, který je považovaný za nejkrásnější, nejoblíbenější, nejznámější a největší národní park ve Finsku. Byl založen v roce 1956. Park se rozprostírá nedaleko ruských hranic a severního polárního kruhu na rozhraní severovýchodní Karélie a jižního Laponska.

  PROGRAM:

  Letecky do Kuusamo a místní dopravou do Hautajärvi-výchozího bodu pochodu po Karhunkierros Trail (Medvědí stezka)-nejpopulárnější finské turistické pěší cestě, která je jednou z nejstarších a nejlepších turistických stezek. Až do koncového místa Rukanturi Fell měří 82 km. Vede lestnatou kopcovitou krajinou s řadou jezírek, řek a kaňonů.Dobře značená a upravená trasa není fyzicky náročná. Pro zájemce možnost procházek z hlavní cesty jako například na 12 km Malý medvědí okruh vedoucí ke  kaskádám Myllykoski a Jyrävänjäri. 8 denní pochod končí v lyžařském středisku Ruka. Odtud místní dopravou do Kusuuamo a letadlem do Prahy.

  Přenocování ve stanech popřípadě ve volných chatách a přístřešcích. Vaření z vlastních zásob

  TERMÍN :  2.10.(pátek)-11.10.(pondělí) 2020, 9 dní 

  CENA :       22 500,-Kč zahrnuje veškerou dopravu, průvodce, benzín, mapy

   

Fotogalerie
Anketa
Zůčastnil/a jsem se výpravy s M.Jakešem
 
Hledej
Počty
Právě připojeni - hostů: 11